Etrenli Köyü PDF Yazdır E-posta


Muğla ili Milas ilçesine bağlı Etrenli köyü, İzmir-Bodrum karayolu üzerinde Milas’a 23, Selimiye kasabasına 4 km uzaklıktadır.

Posta Kodu: 48230

Alan Kodu:

Tarihi:
Köyün adının nereden geldiği ve ne zaman kurulduğu hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır.

Kültür:
Gelenek ve görenekler hızla terk edildiğinden köyde otantik bir yapıdan söz etmek mümkün değildir. Köye özgü pek çok şey yok olmaya yüz tutmuştur. Eski geleneklerden tarhana, bulgur, kuskus, köy ekmeği, saç böreği, keşkek ve kabak tatlısı yapımı devam etmektedir.

Coğrafya:
Köy bir dağ eteğinde küçük bir ovanın kenarında kurulmuş olup şehirlerarası yoldan bir kilometre içerdedir. Eteklerinde kurulduğu dağın ovaya yakın yamaçlarının toprağı genellikle kırmızı renkli killi toprak olduğundan köylüler bu toprağa et renkli toprak dediklerinden köyün adının da buradan geldiği tahmin edilmektedir. Köyün bazı ileri gelenlerinin belirttiğine göre “et renkli” Etrenli’ye dönüşmüştür. Köyün şimdiki sakinlerinin tamamı yörük kökenli olup buraya 300-400 yıl önce geldikleri sanılmaktadır.

İklim:
Köy Akdeniz iklimi etkisi altındadır.

Nüfus:
190

Ekonomi:
Temel geçim kaynağı zeytinciliktir. Zeytin üreticiliğinde makineleşme çok yaygındır. Daha önce köyde üç tane yağhane varken, günümüzde üçü de kapanmış olup köylü zeytinini çevre köylerdeki yağhanelere götürmektedir. Ova kısmında zeytinlerden yemeklik yeşil zeytin hasadı yapılmakta olup Selimiye’de günlük olarak satılmaktadır. Zeytin hasadı var yıllarında mayıs ayına kadar devam etmektedir. Tüm yemeklerde zeytinyağı kullanıldığından kişi başı yıllık tüketim 25 litre civarındadır. Eskiden zeytinyağı sabunu üretimi varken kontini sistem yağ üretiminden sonra bundan da vazgeçilmiştir. Daha önceleri tütün, pamuk ve susam tarımı yapılırmış, günümüzde tütüncülük tamamen bitmiş, susam tarımı ve pamukçuluk da bitmek üzeredir. Köyde, gittikçe azalmasına rağmen, besicilik devam etmekte olup süt inekçiliği tercih edilmektedir. Köyün konumu seracılığa uygun olduğundan birkaç aile sera işiyle uğraşmaktadır. Köylü kendi yiyeceği sebzeyi ve narenciyeyi de yetiştirmektedir.

Alt Yapı:
Köyün okulu taşımalı eğitim nedeniyle kapalı. Köyde sağlık evi ve kadrolu bir hemşiresi bulunmaktadır. Köyün camisi son yıllarda yenilenmiş ve kadrolu imamı vardır. Köyde sadece bir tane kahvehane vardır.

Köy Muhtarı:

 

Etrenli Köyü

 

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr