Kapıkırı Köyü PDF Yazdır E-posta

Neresi burası diyeceksiniz. Bafa Gölü’nün hemen kenarında yer alan bu sevimli köyün manzarası ve tabi güzelliklerine diyecek yok. Bahar geldiğinde burası cıvıl cıvıl insan kaynıyor. Hala Bafa Gölü nerede diyebilirsiniz. Bafa Gölü Milas’a bağlı Milas’da Muğla ili sınırları içinde kalan bir ilçe. Bodrum ile arası yaklaşık 40 dakika. Yani yaz tatiline gittiğiniz bir vakit bir gün denize ara vermek isterseniz Bafa Gölü civarda gelinebilecek en güzel yerlerden biri. Bafa Gölü yaklaşık 2000 yıl önce Ege Denizinde bir körfez iken önünü kapatan alüviyonlar nedeni ile denizden ayrılıp göl haline gelmiş. Sabahın ilk saatlerinde gölün kenarına gelirseniz ruhunuzun gerçek bir huzurla dolduğunu hissedeceksiniz. Göl kenarı çadır konaklaması için de oldukça ideal.

Gölün en derin yeri 25 metreye kadar ulaşıyor. Üzerinde 4 adet ada ve bu adaların üzerinde de antik Heraklia kalıntıları bulunuyor. Gölün antik ismi Latmos olarak geçiyor. Etrafında Beş Parmak Dağları yer alıyor ki bu da göle ayrı bir güzellik katıyor. Beş Parmak Dağları’da antik çağda Latmos olarak adlandırılıyor. Kapıkırı buradaki tek köy değil elbette birbirinden güzel köyler yanyana sıralanmış şekilde devam ediyor. Ancak gölün kenarında bulunan ada ve üzerindeki Antik Yunan’dan kalmış olan kalıntılarla Kapıkırı Köyü en çok ilgiyi çeken bölge haline gelmiş.

Bir mitolojik Yunan hikayesine göre burada Endymion isimli genç ve oldukca yakışıklı  bir çoban yaşarmış. Günün birinde bu çoban tanrılar tanrısı Zeus’dan bir ömür boyu genç ve yakışıklı olma talebinde bulunmuş. Zeus bunu kabul etmiş ama bedeli ağır olmuş çoban için. Bir ömür uyuyarak ödemiş bu bedeli. Bir gün Selene isimli bir tanrıça çobanı görüp aşık olmuş. Çoban uyuyor olmasına rağmen tanrıça Selene’nin çobandan 50 tane kızı olmuş. Bugün bu mite atıf yapılarak bölgede bulunan bir pansiyona Selene ismi verilmiş.

Köyün biraz dışında, gölün kıyıya yaklaşmış olan yerlerinde küçük balıkçı kayıkları akşam güneşi ile çok güzel görüntüler oluşturyor. Antik kalıntıların altından geçerek kayıkların yanına kadar gidip fotoğraf çekebilirsiniz. Köyün geçim kaynaklarından biri hala balıkçılık olduğu için ara ara kalabalık tekne gruplarına rastlamak mümkün. Gölden en çok çıkan balıklar kefal, levrek ve yılan balığı. Göl kenraındaki Kaya Lokanta’da levrek yemenizi tavsiye ederim. Göl doğallığını pek kaybetmediği için bir çok su kuşuna da ev sahipliği yapıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tespitleri bu konuda beni bir hayli şaşırttı açıkcası. Bafa Gölü ve civarında yaşayan su kuşu çeşidi 20.000 olarak bildiriliyor. Bafa gölünün etrafı bir çok insanın ilgisini çekiyor. Burada sadece kuş fotoğrafçıları değil, yürüyüş gruplarını da bolca göreceksiniz. Gölün etrafındaki antik yerleşim bölgelerinde oldukça keyifli rotalar var. Yukarı doğru çıktıkça Bafa’ya kuş bakışı bakmaya başlıyorsunuz.

Kapıkırı köyünden küçük kayıklarla bir saatlik bir göl turu yapabilirsiniz. Kayıklar sizi kuşların bolca bulunduğu ve köylülerin Kuş Adası dediği adaya götürüyor. Ada da ağaçların dalları kuş yuvalarından dolayı sarkmış durumda. Ancak fotoğraf çekmek için çok yaklaşamıyorsunuz. Gölün hemen kenarında yukarıda da belirttiğim Kaya diye küçük bir lokanta var. Burada göl manzarası eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Yöredeki tüm yerler yemeklerde saf zeytinyağı kullanıyorlar. Bu nedenden ötürü tüm yemeklerin lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Bafa Gölü etrafında konaklamak isterseniz Kapıkırı köyü en ideal yer. Ancak burada kalacak yerler çok da ucuz değil açıkcası. Pansiyon olmalarına rağmen bölgede az sayıda kalacak yer olduğu için fiyatlar biraz yüksek. Pelikan Pansiyon Bafa Gölü’ne yakın olmak isterseniz kalabileceğiniz bir mekan. 2012 yılının Mart ayında konaklama fiyatı bir kişi kahvaltı ve akşam yemeği dahil 60 TL idi. Bu fiyat sezon açıldığında daha yukarı çıkıyor sanırım. Bir başka seçenek de Kaya Pansiyon. Burası da tam Bafa Gölü kenarında. Sabah erkenden kalkıp fotoğraf çekmek için ideal bir noktada.  Ancak buraya bir grup ile giderseniz Bafa Gölü’ne araç ile yaklaşık 50 dakika mesafede Akbük koyunda Apollonium Villalarında kalabilirsiniz. Bafa Gölü’nden biraz uzun mesafe gittiğinize değecek bir tesisler topluluğu. Evler oldukça güzel döşenmiş ve içinde televizyondan mutfak malzemesine kadar her türlü eşya yer alıyor. Villaların aralarında yüzme havuzları ve tesisin önünde tertemiz bir deniz uzanıyor. Evlerde 4 veya 5 kişi kalabiliyorsunuz böylece konaklamanız oldukça ekonomik oluyor. Bu tesis yaz tatili için de tercih edilebilecek bir yer.

Bafa Gölü ve çevresindeki köyleri keşfetmek için en ideal zamanlar Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları. Ya da kısaca İlkbahar ve Sonbahar’da gitmelisiniz ama birgün mutlaka gitmelisiniz.

Kaynak: www.azgezmis.com, 30 Nisan 2012

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr