Tarih Cinayeti PDF Yazdır E-posta

AYDIN ve Muğla sınırında Milas yakınlarındaki Beşparmak (Latmos) Dağları’nda yüzlerce noktada binlerce kaya resimleri vardır. Tarih öncesine ait boyalı kaya resimleri, Batı Anadolu’nun yani Akdeniz çanağının en önemli Jeositleri (doğa oluşumlarının içinde olduğu yer) kabul ediliyor.

Kayaların içinde binlerce boyalı kaya resimler bulunuyor.

Mıcır haline getirilen Ferdispat (seramik hammaddesi) elde edilebilmesi için bir tarih yok edilemez.

Bu yerlerin kurtarılması için Alman bilim kadını Dr. Anneliese Peschlow-Bindokat ve Kuşadası-Ekodost Grubu Sözcüsü Bahattin Sürücü ile mücadele eden Arkeoloji ve Sanat dergisi editörü, arkeolog Nezih Başgelen bir not gönderdi. Herkesin dikkatle okuması gerekiyor:

Beşparmak (Latmos) Dağları eteğindeki Herakleia, Bafa Gölü’nün kıyısında Batı Anadolu’nun en güzel antik kentlerinden birisidir. 1974’ten bugüne kenti araştıran Alman bilim kadını Dr. Anneliese Peschlow-Bindokat, 1990’lardan günümüze bölgede yaptığı yüzey araştırmalarında Beşparmak Dağları’nın çeşitli kesimlerinde birbirinden ilginç kaya resimleri tespit etmiştir. MÖ 6. bin–MÖ 5. binin ilk yarısına tarihlenen bu kaya resimleri Yakındoğu arkeolojisinin son dönemdeki en büyük keşiflerinden birisidir. En az Göbeklitepe (Urfa) kadar önemli olan bu kaya resimlerinde doğa, erkek-kadın birlikteliği, anne, çocuk ve aile betimlerinin çoğunluğu dikkat çekmektedir.

Halen Beşparmak Dağları’nın kuzeyinde ve çevresindeki faaliyette olan taş ocakları ülkemizin bu benzersiz peyzajını altüst etmeye başlamıştır. Asıl vahim olan içinde oldukça
önemli kaya resimlerinin bulunduğu Bafa Gölü’nün doğu ve kuzeydoğusundaki 8 bin 700 hektarlık alan içine birçok yeni maden ocağı ruhsatının verilmesidir. Bunların faaliyete geçmesiyle hektarlarca alandaki tarihi ve doğal değerler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.

Bugüne kadar bölgenin tarihi ve doğal çevre değerlerine büyük zarar veren bu taş ocaklarının ise ülkemizin önde gelen Kale Grubu, Eczacıbaşı, Polat Madencilik ve Bıçakçılar gibi önde gelen kuruluşlarla bağlantılı oldukları görülmektedir. Bugüne kadar kültür, sanat ve çevre konularına yakın ilgileriyle tanıdığımız Bodur Ailesi’nin, Bülent Eczacıbaşı’nın ve Adnan Polat’ın bu eşsiz kültür hazinesi, kaya resimleri ile yörenin eşsiz peyzajının korunması konusunda ilgilerini esirgememelerini ve duyarsız kalmamalarını diliyoruz.

Bu eşsiz kültürel ve doğa mirasının korunabilmesi için bölgede faaliyette olan taş ocaklarının bağlı olduğu kuruluşların yetkilileri, bölgedeki sivil toplum örgütleri ve devletin ilgili birimleriyle bir an önce bir araya gelip ortak akıl çerçevesinde ivedilikle harekete geçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde henüz turizme tam açılmamış, kültürü ve doğasıyla eşsiz özellikler taşıyan ve pek çok yönden ‘açık hava müzesi’ olan bu yörenin tüm özgün değerleri bir daha geri gelmeyecek şekilde kaybolup gidecektir.

Yalçın BAYER

Kaynak: www.hurriyet.com.tr, 21 Kasım 2012

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr