Serçin Köyünün Hukuk Mücadelesi, 15.12.2012 PDF Yazdır E-posta

BAFA GÖLÜ KIYISINDA BULUNAN SERÇİN KÖYLÜLERİ, YASALARA UYMAYAN BALIK ÜRETİM ÇİFTLİKLERİNE KARŞI HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

Bafa Gölü kıyısındaki Söke'ye bağlı Serçin Köyü sakinleri, atıklarını arıtmadan göle boşalttıkları gerekçesiyle balık üretim çiftliklerine karşı hukuk mücadelesi başlattı. Serçin Köyü Muhtarı Aşkın Karadayı, Bafa Gölü'ne Ege denizi'nden ileti sağlayan bağlantı kanalı kıyısında kurulan balık üretim merkezlerinin, atık tuzlu sularının arıtma yapılmaksızın kanal vasıtasıyla göle deşarj edildiğini, bunun da gölün sualtı faunası ve su üstü varlığı açısından büyük zararlar doğurduğunu söyledi. Muhtar Karadayı, Aydın Valiliği'ne, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulun'a ve Aydın DSİ Bölge Müdürlüğü'ne gerekli başvuruları yaptıklarını ancak sonuç alamadıkları için Söke Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Bafa Gölü kıyısındaki köylerde en büyük balıkçı potansiyeline sahip Serçin balıkçıları, son yıllarda gölün doğal dengesinin bozulmasından dolayı, sıkıntı çekmeye başladı. 1978 yılına kadar gölün kamulaştırılmaması nedeniyle sıkıntı çeken köylüler şimdi de kirlilik nedeniyle sıkıntı çekiyor. Serçin Köyü Muhtarı Aşkın Karadayı, balık üretim tesislerinden arıtma yapılmaksızın kanala salınan atık suların göldeki ekolojik dengeyi bozduğunu belirterek, bunun sonucu olarak da son yıllarda toplu balık ölümlerinin yaşandığını söyledi. Hem gölün hem de balıkçıların geleceği açısından hukuk mücadelesi başlattıklarını kaydeden Muhtar Karadayı “Aydın Valiliği'ne, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulun'a, DSİ Bölge Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduk. İlgili kurumlar balık çiftliklerin yasalara uymadığını tespit etti. Bu gerçekler ışığında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Kaynak: Gerçek Gazetesi

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr