Bafa Gölü İyileştiriliyor 02.06.2013 PDF Yazdır E-posta

Yıllardır kirliliğiyle gündeme gelen Aydın-Muğla sınırındaki Bafa Gölü'nün kurtarılması için havza koruma planı yapılacağı belirtildi.

Aydın Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun talimatıyla Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Bafa Gölü'ndeki su kirliliğinin önlenmesi, su kalitesinin ve miktarının iyileştirilmesi amacıyla kurulan Bafa Gölü Havza Koruma Planı Komisyonu'nun Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız başkanlığında DSİ 21. Bölge Müdürlüğü'nde toplandığı belirtildi.

Toplantıda Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Bafa Gölü'ndeki havza koruma planı hazırlama çalışmalarına ilişkin katılımcılara bilgi verildiği ifade edilen açıklamada, üniversitelerden katılan akademisyenlerin, Bafa Gölü'nün kurtarılması için görüş ve önerilerini sundukları bildirildi.

Toplantı sonucunda bilimsel veriler toplamak ve çalışmalar yapmak üzere Yeraltı ve Yüzeysel Su Kalitesi ve Miktarı Komisyonu Balıkçılık ve Su Ürünleri Komisyonu kurulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Akademisyenlerin başkanlık ettiği komisyonlar ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonlar 'Havza Koruma Planı' hazırlayarak, Bafa Gölü su bütçesini belirleyecek, su kalitesinin mevcut durumunu ortaya koyacak, kirletici kaynakları tespit edecek, alınması gerekli tedbirleri belirleyecek ve tedbirleri uygulayacak sorumlu kurum ve kuruluşları tespit ederek uygulama takvimi oluşturulacak. Komisyonların hazırlayacağı Havza Koruma Planının uygulanması ile Bafa Gölü'ndeki kirliliğin önlenmesi, su kalitesinin iyileştirilmesi, ekosistemin korunması ve Bafa Gölü'nün kurtarılması hedefleniyor.

Kaynak: wwwdenizhaber.com.tr

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr