Balıkların Geçişini Tıkayan Ağlar Söküldü 17.06.2013 PDF Yazdır E-posta

Bafa Gölü'nü Ege Denizine bağlayan ve Balıkların geçiş yaptığı tek nokta olan Didim sınırları içerisindeki Büyük Menderes nehri balıkçı ağlarından temizlendi.

Didim İlçe Tarım Müdürlüğünün tespit ettiği yerlerde bulunan ağlar, nehirde Alica firması karadan ise Didim Belediyesinin kiraladığı kepçe ile temizlendi.

Bafa Gölünü Ege Denizine bağlayan ve Balıkların geçiş yaptığı tek nokta olan Didim sınırları içerisindeki Büyük Menderes nehri balıkçı ağlarından temizlendi. Nehir içerisine Balıkçılar tarafından ağların arasına konulan pinter aracılığıyla balıkların göl ile deniz arasındaki bağlantısı kesilirken yasal açıdan da uygun olmayan bu balık avcılığının önüne geçildi. Bu kapsamda balıkların geçişine engelleyen, yaşam alanını kısıtlayan gergiler Didim İlçe Tarım Müdürlüğünün tespit ettiği noktalarda nehirden Alica firmasına ait tekne ile karadan da Didim Belediyesinin desteğiyle kepçe kiralamak suretiyle Didim İlçe Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri ekipleri, Didim Belediye ekipleri ve Jandarma ile birlikte tüm Bafa gölüne kadar olan kısımdaki ağlar temizlendi.
Temizleme çalışması sonrasında çıkan gergiler ile nehirde bunları tutmaya sağlayan iri kazıklar parçalanarak ve kırılarak kullanılmayacak hale getirildi.


Nehir temizliğinin yapılmasının ardından Bafa Gölü yeniden balıklar açısından bir yaşam döngüsü haline getirilirken Başta yayın balığı olmak üzere Bafa Gölüne girmesi gereken balıkların önünün açıldı.

Kaynak: www.denizhaber.com.tr

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr