Milas'ta Çevre Kirliliği İddiası, 30.07.2014 PDF Yazdır E-posta

MUĞLA (İHA) - Milas’a bağlı Boğaziçi köyünde balıkçılık yaparak geçinen köylüler, balık üretim çiftliklerinin atıklarını denize attıklarını ve çevreyi kirlettiklerini iddia ediyor.
Kirlilik oranının özellikle Salih Adası civarında bulunan Palamut Burnu, İkizceler, Yük Liman, Akgün, Kalınburun, Kocakoyun gibi koylarda büyük bir oranda yaşandığını belirten tekne kaptanı Celil Karakoyun, “Yedi sene önce ben bırakıp gittiğimde burayı. Çünkü o zaman Güvercinlik’in orası böyleydi. Orası kurtarmak için buraya taşıdılar bunları ve şimdi buranın haline bakın. Burada bir tane çöp, poşet yoktu, olsa da ben topluyordum, arkadaşlara da toplattırıyordum. Arkadaşlar buraya gelip ağlarını atamıyorlar. 100 metre daha gitsek bizi koştururlar zaten. Bu pislikler üretimlerin attığı halatlar, onların çuvalları, poşetleri, balık köpükleri. İşte gördüğünüz şeyler. Bir an önce temizlemelerini istiyoruz. Onların da kalkmasını istemiyoruz ama adam gibi yapsınlar işini” dedi.
Kıyılarda biriken atıkların çoğunluğunun çiftliklerde kullanılan yem torbaları ve diğer ekipman atıklarına ait olduğuna dikkat çeken Karakoyun, “Yetiştiricilik yapsınlar fakat çevreye karşı duyarlılıklarını kaybetmesinler. Kirletmeyi biliyorlarsa, temizlemesini de bilsinler. Doğada uzun yıllar kaybolabilecek atıkları denize atıyorlar. Bunların denize atılmaması gerekir” diye konuştu.
Boğaziçi köyünde geçimini balıkçılıkla sağlayan bir grup vatandaş ise, yaşanan çevre katliamı karşısında, “Bizler geçimimizi balıkçılıktan sağlıyoruz. Denizlerimizde neredeyse balık bulamaz hale geldik. Eskisi gibi balık çıkaramıyoruz. Bu konuda denize atılan atıkların büyük payı olduğunu düşünüyoruz” diyerek, tepkilerini dile getirdiler.

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr