Sandıktan da Çıksanız Tankla da Gelseniz Hiçbir Güç Size Bir Dereyi Kurutma Hakkı Vermez, 06.01.2014 PDF Yazdır E-posta

Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek'e HES'lerden TOKİ'ye kadar pek çok konuda sorular sorduk. O bize doğayı anlattı, doğanın bir manzaradan çok daha fazlası olduğunu söyledi. Tüm sorularımızın cevabı sanki aynı yere çıktı: "Hiç kimsenin binlerce yıldır akan bir ırmağı, bir vadiyi yok etme gücü olamaz. Ne demokratik bir güç ne de diktatoryal bir güç doğadan güçlü değildir. Doğaya dokunmak bir erdem gibi sunuluyor. Ancak doğanın bir manzara değil, yaşamın bir parçası olduğunu, bir ırmağın ve bir derenin bir biyoloji kitabında geçebilecek bir kavram olduğunu zamanla insanlar anlayacaklar." Söz Yüksek'te!
Serkan Ayazoğlu: Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar geçtiğimiz aylarda "HES'lerle ufak dereleri mahvediyoruz. 10 megavattan az enerji üretecek HES'lere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bundan sonra bunun hesabını sorarsınız" demişti. STK'lar yıllardır soruyordu. İneğini satıp dava açan köylü bile var. Sayın Bakan eleştirileri duymamış olabilir mi?

Özcan Yüksek: Basına yansıdı mı bilmem ama bu açıklamanın sebebini biliyorum. Tayyip Erdoğan Rize'de HES dolayısıyla mağdur olmuş bir köye gidiyor. Köylüler HES'in zararları konusunda Başbakan'ı ikna ediyor. Yapılan HES ile dere arasında bir bağ olduğunu anlatıyorlar. O yüzden de bir limit koyuluyor. Yoksa Bakan böyle bir açıklama yapma yetkisinde olsa da cesaretinde olmaz. En azından o zamanlarda o cesarette değildi. Dereleri, doğayı umursadıklarını zannetmiyorum. Çok hızlı ve enerjik bir çalışma mekanizmaları var. Bazı insanlar buna hayranlık besliyorlar. Odaklanıyorlar. Odaklandıkları şey ya para ya da oy getirecek. İkisinden birisi varsa, bunlar birbirine de dönüşebiliyor ve sürekli hareket edebiliyorlar. Derenin içinden balıklar akıyormuş, arılar geliyormuş, oradan oraya geyikler atlıyormuş, burada köylüler varmış, köylülerin anası, dedesi uzun yıllar oralarda yaşamış gibi şeyleri düşündüklerini sanmıyorum. Düşünseler zaten iş yapamazlar.
Doğa bir manzara değildir
Gelişim ve doğa katliamı birbiriyle doğru orantılı mıdır? Doğaya korumacı yaklaşan bir gelişme yok mudur?

İlerde bu yapılan doğa katliamları çok büyük bir suç olacak. Bu yapılanlar Birleşmiş Milletler seviyesinde suç olacak. Çok yakın bir zamanda insanlar bunların nasıl yapıldığına şaşıracaklar. İster sandıktan çık ister tanktan gel hiçbir gücün bir dereyi yok etme hakkı olamaz. Hiç kimsenin binlerce, milyon yıldır akan bir ırmağı, bir vadiyi yok etme gücü olamaz. Ne demokratik bir güç ne de dikdatoryal bir güç doğadan güçlü değildir. Doğaya dokunmak bir erdem gibi sunuluyor. Ancak doğanın bir manzara değil, yaşamın bir parçası olduğunu, bir ırmağın ve bir derenin bir biyoloji kitabında geçebilecek bir kavram olduğunu zamanla insanlar anlayacaklar. Şimdi öyle bir hal yok. Doğaya boş bir arazi, arsa gibi bakılıyor. Sadece nasıl değerlendirebiliriz diye bakılıyor.
Kuşlar fantezi olsun diye uçmuyorlar
3. Havalimanı için kuşların göç yolu üzerine yapıldığı eleştirisi basında yer aldı. Savunma mekanizması tarafından karşı çıkanlar, çevreciler Türkiye'nin büyümesini istemeyen şer odakları olarak adlandırılıyorlar. En ufak bir eleştiride bu yaftalanmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında onların para kazanması ya da oy alması umurumuzda değil. Bizim için asıl önemli olan kuşlar ve hayat. Bizim de onlar için "Bizim yaşamamızı istemiyorlar" dememiz lazım. Kuşlar bir fantezi olsun diye uçmuyorlar. Gökyüzüne baktığınız zaman boş olmasın diye kanatlarını açmıyorlar. O kuşlar uçtuğu için biz yaşıyoruz. Bunu anlatmak zorunda kalmak tuhaf ve komik gelebilir ama bu böyle. Bizden önceki kuşaklar bunu biliyorlardı. Ne kadar geriye gidersen o kadar iyi bilinen bir bilgi bu. Kuşlar sadece kendileri için yaşamıyor. Doğayı yok edenler şöyle zannediyor, doğa güzelliktir. Biz de güzel severiz. Balkonumu açınca ormana baksın. Ağaoğlu ya da bilmem kimin plazaları doğanın içinde olsun isteriz. Doğa sadece güzellikten ibaret değildir Yatırım kutsal bir kelime olarak algılanıyor ama doğa çok daha kutsal. Çok daha öncesinde vardı. Yatırım da doğaya ihtiyaç duyan bir şey. Eğer yaşayan insan yoksa orada yatırımınızı satacağınız kimse de yoktur. Çok paran olabilir ama Mars'ta AVM açamazsın, kimseye bir şey satamazsın, kimseyi öldürmek için silah da satamazsın. Çünkü yaşam yok.
Doğayı katleden mutlaka mahkûm olacaktır

Devamı için tıklayınız

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr