Ne Yapılır? PDF Yazdır E-posta

Bafa Gölü'ndeki tatiliniz süresince neler yapabilirsiniz ?

Bafa Gölü flora, fauna ve kuş alanları gibi özellikleriyle doğal zenginliklere sahip, yaban hayatı yönünden de önemli bir sulak alandır. Ege Denizinin Latmos körfezi iken M.S. 3. YY.da Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla denizle bağlantısı kesilmiş ve göl haline gelmiştir. Zengin kültürel ve doğal kaynak değerleri nedeniyle 1994 yılında 12.281 hektarlık bir alanı kapsayacak şekilde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 6708 hektarlık yüzey alanı olan gölün derinliği 25 mt'ye kadar ulaşmaktadır. Bafa Gölü'nün güneyinde Ilbıra Dağları, kuzeyinde ise haşmetli görüntüsüyle Beşparmak Dağları bulunmaktadır.

Bafa Gölü nesli tehlike altında bulunan birçok kuşa üreme ve kışlama imkanı sağlamaktadır. Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Kaşıkçı Kuşu göldeki adacıklarda, Ak Kuyruklu Kartal ise gölün kuzeyindeki Beşparmak Dağlarında üremektedir. Kış aylarında göle barınmak amacıyla Bahri, Küçük Batağan, Küçük Karabatak, Tepeli Pelikan, Boz Ördek, Elmabaş Patka, Bataklık Kırlangıcı, Mahmuzlu Kız Kuşu, Sakarmeke, ve Flamingo gibi kuşlar da gelmektedir. Bu nedenle Bafa Gölü Önemli Kuş Alanıdır.

Türkiye'de çok ender rastlanılan özelliklere sahip Bafa Gölü'ne, her yıl binlerce yerli-yabancı ziyaretçi gelmektedir. Yerli-yabancı birçok televizyonlar belgesel çekmekte, birçok dergi ve gazete gölün tarihini, sosyolojik yapısını, turistik tanıtımını yapmaktadır. Birçok turizm acentaları burada kültürel turlar, doğa yürüyüşleri, kampçılık, botanik turları, foto safari, kuş gözlemciliği, manzara izleme, yüzme gibi birçok etkinlik gerçekleştirmektedir.

Kuş gözlemciliği yapabilirsiniz.

Gölde tekne turu yapabilirsiniz.

Gölde yüzebilir, gün batımını seyredebilirsiniz.

Latmos'da trekking ve kampçılık faaliyeti yapabilirsiniz.

Fotoğraf çekebilir, foto safari yapabilirsiniz.

1950'lerin doğal ortamında, sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Bitki ve böcekleri inceleyebiliriniz.

Doğa yürüyüşü ve botanik turu etkinliklerini yılın her mevsiminde yapabilirsiniz.

Efes, Milet, Priene, İasos, Didim, Bodrum, Kuşadası gibi tarihi ve turistik şehirleri günü birlik ziyaret edebilirsiniz.

 

1. Doğa Fotoğrafçılarına En İyi 10 Adres

Doğa fotoğrafçılığı, fotoğraf sanatı altında ayrı bir uzmanlık alanı. Doğa fotoğrafı çekebilmek için fotoğraf bilgisine olduğu kadar doğa bilgisine de ihtiyaç var. İnsan eliyle yaratılmamış canlı veya cansız varlıklar doğa fotoğrafçısının konusu olabiliyor.
Yabani hayvanlar, dağlar, göller, bitkiler, bulutlar, ormanlar... Bazı adresler, manzaralar var ki, güzelliği ve eşsizliğiyle insanın işini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Biz de bu hafta amatör doğa fotoğrafçıları için, gidilebilecek en iyi güzergahları araştırdık. 

EN İYİ 10

1. Kapadokya - NEVŞEHİR

1. Fethiye - MUĞLA

2. Kaçkarlar - DOĞU KARADENİZ

3. Küre Dağları - KASTAMONU

4. Macahel - ARTVİN

5. Bafa Gölü - AYDIN

6. Yedigöller - BOLU

7. Kapuzbaşı Şelaleleri - KAYSERİ

8. Dişlice - MUĞLA

9. Van Gölü - VAN

10. Amasra - BARTIN


Nefes kesici manzara (5. Bafa Gölü - AYDIN)

Kapıkırı’na gelmeden önceki köy olan Gölyaka’dan (eski adı Bucak Köyü), bir saatlik yürüyüşle, Latmos Dağları (Beşparmak) eteklerinde saklı Yediler Manastırı’na varılıyor. Latmos Manastırlarının en büyüklerinden biri olan bu yapının içine girdiğinizde nefes kesici, göle hakim bir manzarayla karşılaşacaksınız. Etrafı surlarla çevrili manastır, iki kilise, bir şapel ve bir sarnıç var. Bölgede prehistorik mağaralar ve içlerinde kaya resimleri bulunuyor. Yürüyüş, Gölyaka Köyü’nde sona eriyor. En iyi mevsim Mart-Nisan-Mayıs ile Eylül-Ekim ayları.

Hürriyet Gazetesi, 04.05.2006

 

2. Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Parkuru

Trekking, Türkiye’de özellikle son 10 yılda hızla gelişen bir turizm sektörü. Bu alanda hizmet veren pek çok turizm acentesi var. Sağlık problemi olmayan herkes trekking yapabilir, özel bir eğitim gerektirmiyor. Genellikle günübirlik olan geziler, bulunulan ilin yakın çevresinde yapılıyor. Trekking için en uygun mevsimler sonbahar ve ilkbahar. Çok sıcak olmayan hava koşulları uzun yürüyüşler için ideal. Doğa da bu iki mevsimde daha bir güzel oluyor. Trekking sezonu başlamak üzereyken, biz de büyük jürimize Türkiye’nin en güzel parkurlarını sorduk. Listede popüler rotaların dışında, sadece meraklılarının bildiği parkurlar da var.

Turizmcilerden, gezginlerden, dağcılardan ve sık sık trekkinge gidenlerden oluşan büyük jüri seçti

TMSF Halkla İlişkiler Md., trekking meraklısı, Dr. Yusuf Adıgüzel

Ogzala Turizm Acentesi Sahibi, Erhan Saraloğlu

Seyahat yazarı, Reyan Tuvi

Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni, Özcan Yüksek

Dağcı, Adrenalin Tırmanış ve Doğa Sporları’nın ortağı, Yankı Tansuğ

Geziciyak Turizm Acentesi yetkilisi, Sevinç Erdoğan

Doğa fotoğrafçısı, Bünyad Dinç

Atlas Dergisi fotoğraf editörü, Hüseyin Ürkmez

Kadir Has Ü. Öğr. Görevlisi. Trekking meraklısı, Ayten Görgün

Dağcı, Tunç Fındık


EN GÜZEL 10 TREKKİNG PARKURU

1- ALADAĞLAR

2- KAÇKARLAR

3- LİKYA YOLU

4- YEŞİL KAMP

5- KÖPRÜLÜ KANYON

6- ERİKLİ YAYLASI

7- BAFA GÖLÜ

8- IHLARA VADİSİ

9- ÜLÜKLÜGÖL

10-BOLKAR DAĞI - MEDETSİZ


BAFA GÖLÜ


Tarihi kalıntılar gezilebilir

Bafa Gölü, Milas sınırları içinde, Söke Ovası’nde yer alıyor. Milas-Söke karayolu üzerindeki Çamiçi İlçesi’nden geçilerek 10 km.’lik bir yoldan sonra ulaşılıyor. En güzel yürüyüş parkuru göl kenarındaki Heraklia kentinden tarihi Latmos Dağı tepelerine çıkan Kral Yolu yürüyüş parkuru. Kapıkırı Köyü’nden başlayan yürüyüşle Antik Kral Yolu izlenerek, Beşparmak Dağları üzerinde, tarih öncesi resimler ve erken Hıristiyanlık döneminden Freskler bulunan mağaralara ve manastır kalıntılarına çıkılıyor. Yürüyüş 14 saat sürüyor. Kapıkırı köyünden başlayan daha kısa bir yürüyüş parkuru daha var. Çok belirgin olarak görünen patikayı takip edenler 2 buçuk saati süren bir yolculukla tepeye çıkıyor. Yürüyüş boyunca çeşitli yükseltilerde antik kente ait surlar, kuleler görülüyor.

Hürriyet Gazetesi, 27.08.2004

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr