RESİMLERİMİZ

YERLEŞİM

Bafa Gölü'nde Balık Bolluğu

Aydın'ın Söke ilçesi ile Muğla arasındaki Bafa Gölü'nde balık sayısının arttığı bildirildi.

Bafa Gölü yakınındaki Serçin Köyü'nün Muhtarı Ömer Aytekin, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, Göle 3 yıldır bol miktarda yavru balık girişinin sağlandığını, bu sayede balık sayısının arttığını kaydetti.

Ömer Aytekin, "Bafa Gölü akvaryuma döndü. Balık sayısının artmasıyla balıkçı teknesi sayısı da arttı. 250 hanelik köye, geçen yıldan bu yana 90 tane yeni tekne girdi. Ayrıca balıkçılar eski olan tekneleri yeniledi. Bunda en büyük etken Bafa Gölü'nde balık üretimin artması" dedi.

Aytekin, ürünün bol olmasından dolayı en büyük korkularının fiyatların düşmesi olduğunu belirterek, "Ekim ayı içinde balık av sezonu açılacak. Şu anda köyde balıkçılar balık ağlarını örmekte veya tamir etmekteler. Bu sene Bafa Gölü'nde balık avı yüz güldürecek. Geçen yıl 3 lira olan balık fiyatı birden 1 liraya düşmüştü. Aynı durumu bu sene de yaşamak istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Aytekin, balıkçılık yapabilmek için öncelikle kooperatif çatısı altında toplanmak gerektiğini Bafa Gölü çevresindeki köylerde yaşayan balıkçıları bir çatı altında toplayacaklarını söyledi.

Kaynak: Sondakika.com, Aydın, Anadolu Ajansı,Yayın Tarihi : 23.08.2011