RESİMLERİMİZ

NEDEN BAFA GÖLÜ?

    

  Bafa Gölü, arkeolojik ve tarihi değerler açısından Türkiye'nin en zengin coğrafyalarından biridir. Bölge, tarihi ve doğasıyla turistlerin ve  araştırmacıların özel ilgi gösterdiği bir beldedir. Birçok kuş türünü de barındıran göl, bu özelliği sayesinde uluslararası önemli kuş alanları listesinde  ilk sıralarda yer almaktadır. Gerek sulak alan, gerek Tabiat Parkı olması açısından önem taşıyan Bafa Gölü, Beş Parmak Dağları ve antik kentleri ile  olağanüstü güzelliklere sahiptir.

   Biyolojik yapısı nedeniyle, bilimsel araştırmalar için bulunmaz bir merkez olan Bafa Gölü, 1994 yılında Tabiat Parkları ile ilişkili bulunan Menderes  Deltası Milli Parkı statüsü kazanmıştır. Bafa Gölü ve göl kıyı kenar çizgisinden itibaren 250 metrelik kıyı bandı ile tabiat parkı sınırları dahilinde kalan   antik kentler (Herakleia ve Latmos) ve arkeolojik eserlerin tamamı 1. Derece Arkeolojik Sit statüsündedir.

Tarihi zenginliğinin yanısıra, bölgenin doğal güzellikleri burayı bir çekim merkezi yapmaktadır. Bu coğrafyada doğup, bu gökyüzünün altında, bütün çocukluk ve gençlik yıllarını inanılmaz bir doğa coşkusu içinde geçiren Hasan Beden* bu çekim merkezinden hiç bir zaman kendisini alamamıştır. Bu topraklara olan yaşam borcunun bir ifadesi olarak; bölgeye dikkat çekmek ve yaşatmak amacıyla bu web sitesini hayata geçirmiştir.

*Hasan Beden, Didim'de 1944 yılında doğdu. Türkiye'de eğitimini tamamladıktan sonra Fransa'da Grenoble Üniversitesi'nde "Fransız Dili ve Edebiyatı" Bölümü'nde okudu. 1975'te Sorbonne Üniversitesi - IPFE 'de "Fransız Dilinin Yabancı Dil Olarak Metodolojisi" konusundaki eğitimini tamamladı.

Sık sık Bafa Gölü ve çevresini ziyaret eden Hasan Beden bölgedeki araştırma, gezi, yürüyüş, tırmanış ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler gerçekleştirmiştir.

4 Haziran 2014 tarihinde sevgili Hasan Beden’I sonsuzluğu uğurladık ve Bafa Gölü öksüz kaldı….