Latmos'a Yazık Oluyor, 27.10.2014 PDF Yazdır E-posta

Dr. Anneliese Peschlow, 8 bin yıllık kaya resimlerinin bulunduğu Beşparmak Dağlarının (Latmos) milli park ilan edilmemesini eleştirdi. Dr. Anneliese Peschlow, Beşparmak Dağlarının taş ocakları yüzünden tahrip olduğuna da dikkat çekti.

Fransa’da 2 bin yıllık kaya mezarlarının bulunduğu, milli park ilan edilen Mont Bego Dağı’nda inceleme yaptığını belirten Dr. Peschlow, iki dağı karşılaştırdı. 30 yıldır Aydın ve Muğla il sınırları içindeki Beşparmak Dağları’nda kaya resimleri üzerine araştırmalar yapan Dr. Peschlow, Latmos’un Ortaçağ’dan kalan yazılı belgelerde kutsal sayıldığının kanıtlandığını belirtti. Yazılı bir belge bulunmamasına rağmen 2 bin yıllık kaya resimlerinin yer aldığı Fransa’nın Nice kentinin kuzeyindeki Mont Bego Dağı’nın kutsal sayılıp milli park ilan edildiğini anlatan Dr. Peschlow, şunları söyledi:

“Mont Bego Dağı’nın en önemli özelliği, M.Ö. 2000 yılına ait Gök Tanrısı sembolleri, farklı silahlar ve çeşitli hayvanlara ait kaya resimlerinin bulunması. Çok az insan figürü var. Ancak bu resim ve figürler dünyanın farklı dağlarında görülüyor. Milli park statüsünde olan ve koruma altına alınan dağda yaygın bir şekilde ekoturizmi yapılıyor. Bölgeyi iyi bilen rehberler eşliğinde geziliyor. Konulan belli kurallara uymayanlara yüksek para cezaları kesiliyor. Mont Bego’daki yerel halkı yüzlerce yıllık geleneklerini sürdürüyor. Beşparmak Dağları’ndaki kaya resimleri, figürler ise benzersiz ve başka yerde yok. Latmos’ta Ortaçağ’a ait manastırlar, taşevler, kaleler de var. Ekoturizm hayata geçirilirse buralar konaklama amacıyla kullanılabilir. Bir çok yerine ulaşım da kolay. Milli park ilan edilip koruma altına alınmaması ve maden ocakları büyük sorun. Tarih ve doğa her geçen gün tahrip oluyor. Latmos’a yazık oluyor.”

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi, 27 Ekim 2013 Pazar

 
Copyright © 2017 | Bafa Gölü | Powered by minibilisim.com.tr